Blomfröblandning FLORASELF för fågel 0,5kg för 25m²
- Artikeltyp: Fröer
- Variant: Gräsmix, Trädgårdsblomster
- Användning: Att så efteråt, Nyanläggning, Mellangrödor
- Lev. tid ca. 1-3 arbetsdagar
- Redo för upphämtning om 4 timmar
- 12 st i lager
- Trädgård
Artikeldetaljer
- ArtikelfördelBlomsterblandningen har en lång blomningstid. Efter blomningen bildar växterna fröer som kan användas som föda av fåglar. Blandningen är ettårig.
- ArtikeltypFröer
- AnvändningAtt så efteråt, Nyanläggning, Mellangrödor
- BruksanvisningSåtid: mars – maj
Såtemperatur: Från en permanent jordtemperatur på 8 °C (även nattetid).
Såmängd: 20–25 g/m² – beroende på såteknik. Fördela fröet jämnt, kratta lätt ned och vält eller trampa till med brädor.
Sådjup: Fröet bör ligga kvar på markytan eftersom det behöver ljus. Arbeta inte ned det djupare än 1–2 cm.
Blomningstid: ca 4 veckor efter sådd, fram till oktober (vid god skötsel) - Innehåll500 g
- SåtidMars, April, Maj, Juni, Juli, Augusti, September, Oktober, November
- Tillräckligt för ytstorlek25 m²
- VariantGräsmix, Trädgårdsblomster
- LjusbehovHalvskuggigt, Sol
- Gräsandel0 %
- Andel blommande växter100 %
- Blommande växter som ingårSolros, inkarnatklöver, rosenskära, blåklint, rödklöver, honungsfacelia.
- EgenskapLättskött, Snabbgroende
- AnvändningsområdeTrädgård, Gräsmatta
- AnvändningsplatsTrädgård, Park, Förträdgård
- Optimal växtemperatur10 °C - 20 °C
- Vanlig klippfrekvens1x per år
- Användningsmängd/m²25 g
- LivslängdEttårig, Tvåårig
- BlomningstidMars, April, Maj, Juni, Juli, Augusti, September, Oktober
- AnvändningsmiljöUtomhus
- UtförandeFröblandning för blomsteräng
- EAN4306516556878
Beskrivning
Blomfröblandningen från FLORASELF är avsedd för anläggning av blomsterängar och innehåller en blandning av ett- och tvååriga blommande växter. Blandningen ger en lång blomningsperiod och passar för användning i trädgårdar, parker och andra utomhusmiljöer.
Blomfröblandning FLORASELF för fågel 0,5 kg för 25 m²
Fröblandningen består av 100 % blommande växter och innehåller bland annat solros, inkarnatklöver, rosenskära, blåklint, rödklöver och honungsfacelia. Blandningen är avsedd för blomsterängar och kan sås från mars till november när jordtemperaturen uppgår till minst 8 °C.
Blomningen startar normalt cirka fyra veckor efter sådd och pågår fram till oktober beroende på växtplats och väderförhållanden. Förpackningen innehåller 0,5 kg frö, vilket räcker till cirka 25 m² vid en rekommenderad användningsmängd på cirka 25 g/m².
Egenskaper:
• Fröblandning för blomsteräng
• Innehåll: 0,5 kg
• Räcker till cirka 25 m²
• Rekommenderad användningsmängd: cirka 25 g/m²
• Innehåller bland annat solros, inkarnatklöver, rosenskära, blåklint, rödklöver och honungsfacelia
• 100 % blommande växter
• Gräsandel: 0 %
• Såtid: mars-november
• Jordtemperatur vid sådd: från 8 °C
• Blomningstid: cirka 4 veckor efter sådd till oktober
• Livslängd: ettåriga och tvååriga arter
• Växtplats: sol till halvskugga
• Rekommenderad klippning: 1 gång per år
Sammanfattningsvis: Blomfröblandning för blomsteräng med ett- och tvååriga blommande växter som ger blomning under stora delar av säsongen och täcker en yta på upp till 25 m².
Produktsäkerhet
Ansvarig för produktsäkerhet se .
Kundrecensioner
Då både varuhuskunder och webbshopskunder välkomnas att skriva produktrecensioner på Hornbach.se, presenteras recensioner både från kunder med en validerad webbshopsbeställning, men även från kunder som inte har verifierat att de har använt eller köpt produkterna. Lär dig om recensioner och hur du kan granska dem