Blomsterfrö KIEPENKERL Nejlika 'Duplika® Mix'
- Såtid: April, Maj
- Variant: Blommor ettåriga
- Användningsområde: Terrass och balkong, Prydnadsträdgård
- Lev. tid ca. 1-3 arbetsdagar
- Redo för upphämtning om 4 timmar
- 10 st i lager
- Inomhusväxter
Artikeldetaljer
- ArtikeltypFröer
- UtförandeBlomfrö
- VariantBlommor ettåriga
- Svenskt namnNejlika
- Botaniskt namnDianthus barbatus
- SortDuplika® Mischung
- FlerårigNej
- Innehåll räcker till ca50 Styck
- BlomningstidApril, Maj, Juni
- SkördetidMaj, Juni, Juli
- SåtidApril, Maj
- Sådjup0 cm - 0,5 cm
- Optimal temperatur15 °C - 20 °C
- Groningstid14 dagar - 21 dagar
- Förodling i krukaJuni, Juli
- Avstånd mellan fröerna30 cm
- Avstånd mellan raderna30 cm
- ArtikelfördelFärgglada, fyllda blommor ger färg åt rabatterna
- OdlingsformSortäkta frön
- AnvändningsområdeTerrass och balkong, Prydnadsträdgård
- AnvändningsmiljöUtomhus
- VäxtnamnBorstnejlika
- EAN4000159551619
Beskrivning
Upptäck Bartnelke Duplika®-blandningen – en exklusiv sort som berikar din sommarblomsterprakt. Denna tvååriga växt är en av de mest populära snittblommorna och charmar med sina färgglada, fyllda blomklasar. Dess tilltalande färger och behagliga doft lockar inte bara ögat, utan också bin och fjärilar som fyller din trädgård med liv. Oavsett om den planteras i rabatter eller krukor, utvecklas duplika®-nejlikan alltid till sin fulla prakt och skapar en blomstrande atmosfär. Planterade i rader kommer de färgglada blommorna särskilt väl till sin rätt och blir ett blickfång i din vas. Den optimala tidpunkten för att skära blommorna för bästa resultat är när ungefär en tredjedel av blommorna har slagit ut. Låt dig inspireras av duplika®-nejlikans färgprakt!
Alla blommande växter (utom arter vars blommor anses giftiga) vars blommor är i stort sett ofyllda eller vars kronblad är placerade uteslutande vid kanten och visar upp centrum (ståndare) är bi-vänliga. De måste dessutom vara fritt tillgängliga i mitten.
På så sätt kan bin, humlor och andra pollinatörer nå nektarn inuti blommorna. Blommor med slutna blomfyllningar och fylliga/spräckliga blommor (blomblad) kan blockera när man försöker tränga in i blomman och är därför inte bivänliga.
Alla blommande växter (utom arter vars blommor anses giftiga) vars blommor är i stort sett ofyllda eller vars kronblad är placerade uteslutande vid kanten och visar upp mitten (ståndare) är bivänliga. De måste dessutom vara fritt tillgängliga i mitten.
Alla blommande växter (utom arter vars blommor anses giftiga) med långsträckta eller mycket långa enskilda blommor är fjärilsvänliga. Denna blomform gör det möjligt för fjärilarna att sticka in sin snabel djupt i blomman för att samla nektar, dvs. föda. Blommor med slutna blomfyllningar och fylliga/spända blommor (blomblad) kan blockera när man försöker tränga in i blomman och är därför inte fjärilsvänliga.
Produktsäkerhet
Ansvarig för produktsäkerhet se .
Kundrecensioner
Då både varuhuskunder och webbshopskunder välkomnas att skriva produktrecensioner på Hornbach.se, presenteras recensioner både från kunder med en validerad webbshopsbeställning, men även från kunder som inte har verifierat att de har använt eller köpt produkterna.