Silpackning KÖRO 1/2" TPE godkänd för dricksvatten 14x18,5mm 2st
- Material: Plast, Metall
- Användning: Täta
- Innehåll: 2 Styck
- För tillfället inte möjligt att reservera i varuhuset.
Artikeldetaljer
- ArtikeltypTätning
- UtförandeAvloppssil med tätning
- AnvändningsmiljöInomhus
- AnvändningTäta
- AnvändningsområdeTvättmaskin, Duschslang, Blandare
- RumBadrum, Kök, Gästtoalett, Tvättstuga, Källare
- MaterialPlast, Metall
- FärgBrun, Silver
- Utvändig diameter18,5 mm
- Invändig diameter14 mm
- Passar tillDricksvattenledning, Vatten
- Storlek1/2 "
- Innehåll2 Styck
- Tillverkarens artikelnummer331099977
- AKNHEN6
- EAN8711962032054
Beskrivning
Säkerställ ren vattenförsörjning och tät anslutning med en silpackning som kombinerar filtrering och tätning i en lösning.
Silpackning KÖRO 1/2 TPE 2 st
Denna silpackning är avsedd för installationer i vattenledningar och passar bland annat tvättmaskiner, duschslangar och armaturer. Den integrerade silen fångar upp partiklar, samtidigt som packningen tätar anslutningen. Med måttet 14 x 18,5 mm och anslutning för 1/2 tum ger den en stabil passform. Materialet i TPE har en hårdhet på 80 Sh.A och är godkänt för användning med dricksvatten.
Egenskaper:
• Silpackning med integrerat filter
• Anslutning: 1/2 tum
• Mått: 14 x 18,5 mm
• Material: TPE 80 Sh.A
• Godkänd för dricksvatten
• För slangar, armaturer och maskiner
• 2-pack
Sammanfattningsvis: En kombinerad sil och packning som ger tät anslutning och skyddar vatteninstallationer från partiklar.
Produktsäkerhet
Ansvarig för produktsäkerhet se .
Kundrecensioner
Då både varuhuskunder och webbshopskunder välkomnas att skriva produktrecensioner på Hornbach.se, presenteras recensioner både från kunder med en validerad webbshopsbeställning, men även från kunder som inte har verifierat att de har använt eller köpt produkterna.