Svartöga, rosa Thunbergia alata totalhöjd ca 90cm krukstorlek Ø19cm
- Ljusbehov: Sol, Halvskuggigt
- Storlek utan kruka: 70 cm - 75 cm
- Diameter krukstorlek: 19 cm
- För tillfället inte möjligt att reservera i varuhuset.
Artikeldetaljer
- ArtikeltypKrukväxt
- UtförandeBlommande växt
- Botaniskt namnThunbergia alata 'Rose Sensation'
- SläkteThunbergia
- Artalata
- Sort'Rose Sensation'
- Svenskt namnSvartöga
- FlerårigNej
- VintergrönaNej
- Särskilda egenskaperExklusiv färg, en populär långtidsblommande växt som blommar hela sommaren
- BlommorJa
- BlomningstidApril, Maj, Juni, Juli, Augusti, September, Oktober
- PrydnadsfruktNej
- Storlek utan kruka70 cm - 75 cm
- Diameter krukstorlek19 cm
- VäxtKlätterväxt
- LjusbehovSol, Halvskuggigt
- MarkförhållandenGenomtränglig
- ÖvervintringsbelysningMörk
- AnvändningsmiljöUtomhus
- RumBalkong, Terrass
- InformationHär handlar det om en naturprodukt. Därför kan det förekomma avvikelser i färg och höjd. Med klätterstöd (rep eller finmaskigt trådnät) kan den bli upp till 2 m hög.
- Övervintringstemperatur i C10 - 15
- BlomfärgRosa
- AKNZ1K4
- EAN2007006476882
Beskrivning
En exklusiv sommarblomma som skapar höjd, färg och ett levande uttryck i utomhusmiljöer under hela säsongen.
Svartöga Thunbergia alata Ø19 cm
Svartöga FLORASELF, botaniskt Thunbergia alata ’Rose Sensation’, är en rikblommande ettårig klätterväxt som drivs upp i pyramidform. De rosa blommorna ger ett mjukt och dekorativt intryck och växten blommar kontinuerligt från vår till höst. Den levereras i 19 cm kruka och har en totalhöjd på cirka 90 cm, med en höjd utan kruka på cirka 70–75 cm. Svartöga är anspråkslös, trivs i sol till halvskugga och planteras i genomsläpplig jord. Med klätterstöd som rep eller finmaskigt trådnät kan växten bli upp till 2 meter hög. Produkten är en naturprodukt, vilket innebär att variationer i färg och höjd kan förekomma.
Egenskaper:
• Ettårig klätterväxt för utomhusbruk
• Rosa blommor
• Blomningstid april–oktober
• Populär långtidsblommande sommarblomma
• Släkte Thunbergia, art alata
• Sort ’Rose Sensation’
• Drivs upp i pyramidform
• Trivs i sol och halvskugga
• Planteras i genomsläpplig jord
• Leds uppåt med klätterstöd
• Krukstorlek Ø 19 cm
• Höjd utan kruka ca 70–75 cm
• Kan bli upp till ca 2 m med stöd
• Ej flerårig och ej vintergrön
Sammanfattningsvis: Svartöga FLORASELF i rosa är en dekorativ och lättskött klätterväxt som blommar hela sommaren och passar perfekt för balkong och terrass.
Kundrecensioner
Då både varuhuskunder och webbshopskunder välkomnas att skriva produktrecensioner på Hornbach.se, presenteras recensioner både från kunder med en validerad webbshopsbeställning, men även från kunder som inte har verifierat att de har använt eller köpt produkterna.