Bild 1 av 2

Blindnittång NOVUS N-10 set nittång inkl. 15x aluminium blindnit
289,00 kr*/ st
- Användning: Fästa, Sätta ihop
- Artikeltyp: Tång
Hemleverans / Leverans till ombud
- Lev. tid ca. 1-3 arbetsdagar
HORNBACH Göteborg
Hämta i varuhuset (kostnadsfritt)
- Redo för upphämtning om 4 timmar
- 3 st i lager
- Verktyg, Gång 18
Artikeldetaljer
Hoppa över område
- Material huvudTryckgjuten aluminium
- Material handtagStål, Gummi
- HuvudformExtra smal
- Total längd105 mm
- Medföljer i leveransenExtra munstycke, Monteringsnyckel
- InformationTips: - Vid ihopnitning av mjuka material som läder eller plast ska underläggsskivor användas. - Arbetsstycke och nitar ska vid metallförbindelser bestå av samma material för att undvika kontaktkorrosion. - Borrhålets diameter ska alltid vara 0,1 mm större än blindnitens diameter.
- ArtikeltypTång
- UtförandePopnit-tång
- AnvändningsmiljöUtomhus, Våtrum, Inomhus, Våtutrymme
- AnvändningFästa, Sätta ihop
- AnvändningsområdeAluminium, Tunnplåt, Metall, Stål
- RumGarage, Tvättstuga, Byggarbetsplats, Kaross, Verkstad
- EAN4009729058817
Beskrivning
Hoppa över område
Blindnittång N-10 set Blindnittången för hobbybruk N-10 levereras med blindnitar i aluminium (15x A2.4, 15x A3, 15x A4, 15x A5) och med 4 integrerade växelmunstycken på blindtången samt en monteringsnyckel. Den robusta stommen i aluminium ger lång livslängd och den integrerade returfjädern i kombination med den ergonomiska handtagsdesignen möjliggör arbete med en hand och lätt utstötning av splint. De medföljande aluminiumnitarna är optimala för fastsättning och förbindelse av icke-järnmetaller, plast, lättbyggnadsmaterial, läder och tyger. - Bearbetar aluminiumblindnitar upp till 5 mm diameter - Aluminiumstomme med lång livslängd och spak i stålplåt - Comfort Grip: Ergonomiskt format grepp för arbete som inte tröttar ut - Easy Use: Returfjäder för enkel, självständig utstötning av splint - Integrerad monteringsnyckel för snabbt byte av munstycken och praktisk förvaring av 4 växelmunstycken på nittången - Levereras inkl. respektive 15 aluminiumblindnitar A2,4, A3, A4 och A5 - Precize Head: smalt huvud för att kunna nita på svåråtkomliga ställen - Safety Lock Handle: greppsäkring för förvaring när den inte används - One-handed Operation: Enkel enhandshantering tack vare integrerad returfjäder
Produktsäkerhet
Ansvarig för produktsäkerhet se .
Ytterligare kategorier
Hoppa över listaMaskiner, verktyg & verkstadHandverktygTänger & saxarNittängerAvbitartängerBultsaxarCrimptängerFalstängerFlacktängerHovtängerHåltängerKabeltängerKombinationstängerLåsringstängerNajtängerNäbbtängerPlåtsaxarPolygriptängerRundtängerRörtängerSaxarSkaltängerSvetstängerTångsetÖvriga tänger
Kundrecensioner
Hoppa över område
Då både varuhuskunder och webbshopskunder välkomnas att skriva produktrecensioner på Hornbach.se, presenteras recensioner både från kunder med en validerad webbshopsbeställning, men även från kunder som inte har verifierat att de har använt eller köpt produkterna.