Ekologisk fläder FLORASELF Bio Sambucus nigra 'Haschberg' Co 2L stora fruktklasar
- Skördetid: September, Oktober
- Ljusbehov: Sol, Halvskuggigt
- 1 st i lager
Artikeldetaljer
- ArtikeltypBär
- Botaniskt namnSambucus nigra 'Haschberg'
- SläkteSambucus
- Svenskt namnFläder
- VintertåligJa
- FlerårigJa
- VintergrönaNej
- BlommorJa
- BlomningstidJuni, Juli
- DoftDoftlös
- FruktJa
- SjälvförökandeJa
- FörökningssortSelf fertile
- SkördetidSeptember, Oktober
- PlanteringstidSå länge marken inte är frusen kan den här växten planteras ut
- Växthöjd fullvuxen ca400 cm
- LjusbehovSol, Halvskuggigt
- Storlek utan kruka30 cm
- MarkförhållandenFuktig, Näringsrik
- Rankstöd behövsNej
- AnvändningsmiljöUtomhus
- RumTrädgård, Terrass, Balkong
- TrädgårdarHusträdgård, Terassträdgård, Balkong
- AnvändningsområdeEnkelplantering, Gruppväxter
- EKO-certifieratSE-EKO-01
- BlomfärgVit
- AKNJ2MK
- EAN8720847926029
Beskrivning
Fläder med stora fruktklasar och aromatiska bär som lämpar sig väl för saft, gelé och andra hemgjorda produkter från den egna trädgården.
Ekologisk fläder FLORASELF Bio Sambucus nigra 'Haschberg' Co 2L stora fruktklasar
'Haschberg' är en ekologisk flädersort som uppskattas för sina stora fruktklasar och sitt höga utbyte av aromatiska bär. De mörka bären har violett fruktkött och används främst efter tillagning, där de passar utmärkt till saft, marmelad, gelé och andra förädlade produkter.
Den kraftigt växande busken kan nå en höjd på upp till 400 cm och fungerar både som fruktväxt och som ett dekorativt inslag i trädgården. Skörden infaller under september och oktober, vilket ger tillgång till bär sent på säsongen och möjlighet att fylla förrådet inför vintern.
Egenskaper:
• Botaniskt namn: Sambucus nigra 'Haschberg'
• Ekologisk odling
• Stora fruktklasar
• Mörka bär med violett fruktkött
• Aromatiska frukter
• Skördetid: september–oktober
• Rik på vitaminer
• Kraftigt växtsätt
• Sluthöjd: upp till 400 cm
• Krukstorlek: Co 2L
Sammanfattningsvis: Ekologisk fläder FLORASELF Bio 'Haschberg' är en kraftigt växande flädersort med stora fruktklasar, aromatiska bär och goda möjligheter till egen tillverkning av saft, gelé och andra fläderprodukter.
Kundrecensioner
Då både varuhuskunder och webbshopskunder välkomnas att skriva produktrecensioner på Hornbach.se, presenteras recensioner både från kunder med en validerad webbshopsbeställning, men även från kunder som inte har verifierat att de har använt eller köpt produkterna. Lär dig om recensioner och hur du kan granska dem