PEM-slang 20 mm längd 25 m (12,5 bar)
- Egenskap: UV-beständig
- Max vattentryck: 12,5 bar
- Lev. tid ca. 1-3 arbetsdagar
- Redo för upphämtning om 4 timmar
- 16 st i lager
- Byggmaterial Drive In, Gång 3
Artikeldetaljer
- UtförandeKallvattenledning
- AnvändningsmiljöUtomhus, Jordrik, Inomhus, Ovan jord
- AnvändningHus, Trädgård, Gård, Stall, Regnvattenanläggning
- AnvändningsområdeDricksvattenledning, Sugledning
- Diameter20 mm
- MaterialPlast
- EgenskapUV-beständig
- Max vattentemperatur−30 °C - 20 °C
- Max vattentryck12,5 bar
- Klassning / NormDIN 8075, DIN EN 12201-1
- MaterialspecifikationPolyeten HD
- Längd25 m
- ArtikeltypRör
- KulörSvart
- AKNV8K1
- EAN2005086945007, 4002644055022, 4052836690005, 8600198091594
Beskrivning
PEM-slang för dricksvatten med hög flexibilitet och tryckbeständig konstruktion, anpassad för säker transport av vatten i trycksatta system.
PEM-slang 20 mm längd 25 m (12,5 bar)
Slangen är tillverkad av PE-HD och används för distribution av dricksvatten där både hållbarhet och smidig hantering krävs. Materialets flexibilitet gör att slangen kan läggas ut utan att spricka eller deformeras, samtidigt som den anpassar sig till markens rörelser utan att påverkas av sättningar.
Den släta insidan ger goda flödesegenskaper, vilket innebär att vattnet passerar med låg friktion genom röret. Det minskar risken för avlagringar och bidrar till att begränsa uppbyggnad av mikroorganismer. Tillsammans med hög livslängd ger detta en lösning som fungerar stabilt under lång tid i trycksatta system.
Den låga värmeledningsförmågan gör att slangen kan användas i varierande miljöer, samtidigt som materialet även fungerar som elektrisk isolator. Kombinationen av låg vikt och robust konstruktion gör transport, hantering och installation enklare i praktiken.
Slangen är tillverkad enligt DIN EN 12201 och uppfyller kraven i DIN 8075 samt har DVGW-godkännande för användning med dricksvatten.
Egenskaper:
• Diameter: 20 mm
• Längd: 25 m
• Tryckklass: 12,5 bar
• Material: PE-HD (polyeten med hög densitet)
• Tillverkad enligt DIN EN 12201
• Uppfyller DIN 8075
• DVGW-godkänd
• Slät insida för goda flödesegenskaper
• Flexibel och motståndskraftig mot markrörelser
• Låg värmeledningsförmåga
• Elektriskt isolerande
Sammanfattningsvis: En flexibel och slitstark PEM-slang för dricksvatten som kombinerar goda flödesegenskaper med lång livslängd och säker användning i trycksatta system.
Produktsäkerhet
Ansvarig för produktsäkerhet se .
Kundrecensioner
Då både varuhuskunder och webbshopskunder välkomnas att skriva produktrecensioner på Hornbach.se, presenteras recensioner både från kunder med en validerad webbshopsbeställning, men även från kunder som inte har verifierat att de har använt eller köpt produkterna.