Stämmer Göteborg som ditt valda varuhus?
Mina önskelistor 0 Varukorg
HORNBACH Göteborg Öppettider
Minelundsvägen 8
417 05 Göteborg

order-goteborg@hornbach.com
+46 31-7799 - 300
mån - fre: 06:00 - 20:00 Uhr
lör: 08:00 - 18:00 Uhr
sön: 09:00 - 18:00 Uhr
Du skrev ut den här informationen den 2026-09-29 klockan 05:30. Observera att priserna på världsmarknaden och kortfristiga reaktioner kan göra att priserna ändras och därför kan avvika från din utskrift. Tack för din förståelse.

Växter, krukor & odling

6555 resultat
(8437 varianter)
Hoppa över produktlista
  • Säck planteringsjord för elitväxter, 50 liter
    Planteringsjord RÖLUNDA Plantjord Elit 50L
    Genomsnittligt betyg: 5 av 5 stjärnor. 1 Recension.
    pris — 89,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 1,78 kr per l
    Vid köp av 39 st:
    pris — 85,50 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 1,71 kr per l
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Förpackning med Leca-kulor framför växter i krukor
    Lecakulor RÖLUNDA 40L
    Genomsnittligt betyg: 5 av 5 stjärnor. 1 Recension.
    pris — 139,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 3,48 kr per l
    Vid köp av 30 st:
    pris — 135,70 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 3,39 kr per l
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Fyrkantig blomkruka
    4 varianter
    the green Protector
    Blomkruka iQ EPP Cube L 32x32x32cm svart
    Genomsnittligt betyg: 3.8 av 5 stjärnor. 5 Recensioner.
    pris — 299,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Tips & råd

    Övervintra dina växter

    Skydda dina växter under de kyliga månaderna eftersom alla växter inte tål frostiga utetemperaturer. Innan vintern tar ordentlig fart bör du vara aktiv när det gäller att vinterskydda växterna. I denna guide kan du läsa ...mer

  • Svart blomkruka
    4 varianter
    the green Protector
    Blomkruka IQ Cylinder EPP Ø48x48cm svart
    Genomsnittligt betyg: 5 av 5 stjärnor. 1 Recension.
    pris — 599,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Planteringslåda i trä för trädgården
    Blomlåda trä douglasgran 80x40x40cm natur
    Produkten har ännu inte recenserats.
    pris — 739,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Weibulls Filtmatta, rullvara för marktäckning, vinterskydd och dekoration
    Weibulls
    Fårullsmatta WEIBULLS 0,8x5m
    Genomsnittligt betyg: 5 av 5 stjärnor. 2 Recensioner.
    pris — 249,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 62,25 kr per m²
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Buxbom plantor i odlingsbehållare
    FloraSelf
    Buxbom FLORASELF Buxus sempervirens 10-15cm 6-pack
    Genomsnittligt betyg: 5 av 5 stjärnor. 3 Recensioner.
    pris — 139,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Köp på webbenKan ej reserveras
  • PON mineraliskt växtsubstrat för alla krukväxter, ersätter blomjord, fungerar som torvfritt vattenmagasin och förhindrar sorgmygg.
    Lechuza
    Växtsubstrat LECHUZA PON 18L för krukväxter
    Genomsnittligt betyg: 4.2 av 5 stjärnor. 5 Recensioner.
    pris — 269,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 14,94 kr per l
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Orkidé i en genomskinlig kruka
    FloraSelf
    Brudorkidé FLORASELF Phalaenopsis multiflora 55-70cm krukstorlek Ø12cm 2 stänglar blandade färger
    Genomsnittligt betyg: 4.8 av 5 stjärnor. 18 Recensioner.
    pris — 129,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Webbköp ej möjligtKan ej reserveras
  • Säck ört- och grönsaksjord 40 liter
    Hasselfors Garden
    Ört- & grönsaksjord HASSELFORS GARDEN 40L KRAV
    Produkten har ännu inte recenserats.
    pris — 89,90 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 2,25 kr per l
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Guide

    Övriga trädgårdsprojekt

    Anlägga en trädgårdsdamm, välja utemöbler, lägga en trädgårdsgång, inreda balkongen eller bygga ett insektshotell – dessa trädgårdsprojekt och mycket mer hittar du här.

  • Rektangulär planteringslåda i trä med folie
    Blomlåda trä 90x60x40cm
    Genomsnittligt betyg: 3 av 5 stjärnor. 2 Recensioner.
    pris — 799,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Konstgjord växtvägg med diverse gröna blad och små vita blommor
    Skärmvägg Fire Sky plast 100x100cm
    Genomsnittligt betyg: 4 av 5 stjärnor. 1 Recension.
    pris — 489,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 489,00 kr per m²
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Tät grön tujahäck längs en gångväg som insynsskydd
    OMNIA GARDEN
    Tuja OMNIA GARDEN Thuja occidentalis 'Brabant' 20-40cm
    Produkten har ännu inte recenserats.
    pris — 44,90 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Vid köp av 10 st:
    pris — 40,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Webbköp f.n. ej möjligtKan ej reserveras
  • Inspiration

    Bygga och måla pergola med hängsoffa – @sandraserafia och Nordsjö visar hur

    Nordsjö och @sandraserafia visar. Bygga och måla pergola med hängsoffa och snickarglädje. Tänk bortom tryckt virke, och välj istället vilken kulör du vill!

  • Konstgjord växtvägg med ormbunkar och olika blad för väggdekoration.
    Skärmvägg Fire Sky plast 200x100cm
    Genomsnittligt betyg: 5 av 5 stjärnor. 1 Recension.
    pris — 899,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 449,50 kr per m²
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Säck med jord för rosor och perenner
    Rosjord & perennjord RÖLUNDA 40L
    Genomsnittligt betyg: 3 av 5 stjärnor. 3 Recensioner.
    pris — 69,95 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 1,75 kr per l
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Algomin Dresssand för en jämn gräsmatta i säck
    Dressand ALGOMIN Jämnare Gräsmatta 20kg
    Produkten har ännu inte recenserats.
    pris — 129,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 3,23 kr per l
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Buxbom plantor i plantskola
    FloraSelf
    Japansk järnek FLORASELF Ilex crenata 'Jenny' 6st
    Genomsnittligt betyg: 4.8 av 5 stjärnor. 4 Recensioner.
    pris — 129,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Webbköp f.n. ej möjligtKan ej reserveras
  • NYHET
    Ljungplanta med lila blommor
    FloraSelf
    Ljung FLORASELF Calluna vulgaris 'Gardengirls' krukstorlek Ø12cm
    Produkten har ännu inte recenserats.
    pris — 39,90 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Vid köp av 4 st:
    pris — 37,25 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Webbköp ej möjligtReservera & hämta
  • Träram för upphöjd trädgårdssäng med hörnbeslag
    Pallkrage 80x120cm natur
    Genomsnittligt betyg: 2 av 5 stjärnor. 1 Recension.
    pris — 199,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Konstgjord eukalyptusmatta för trädgården
    Växtvägg konstväxt eucalyptus 50x50cm
    Produkten har ännu inte recenserats.
    pris — 349,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Köp på webbenKan ej reserveras
  • Guide

    Balkongguide

    Oavsett om du vill inreda balkongen, odla växter eller välja det perfekta golvet, har vi tips och inspiration för dig. Utforska våra undersidor för att hitta idéer och råd som hjälper dig att förvandla din balkong till e ...mer

  • Algomin Grönare gräsmatta gräsnäring berikad med kalk från havet, räcker till cirka 700 kvadratmeter.
    Gräsmattegödsel ALGOMIN Grönare Gräsmatta 13kg
    Produkten har ännu inte recenserats.
    pris — 679,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 52,23 kr per kg
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Säck planteringsjord för pallkragar och krukor
    Pallkragejord & krukjord RÖLUNDA 40L KRAV
    Produkten har ännu inte recenserats.
    pris — 69,95 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 1,75 kr per l
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Säck hönsgödsel som gödsel för hela trädgården
    Hönsgödsel RÖLUNDA 15L
    Genomsnittligt betyg: 4 av 5 stjärnor. 2 Recensioner.
    pris — 149,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 9,93 kr per l
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Algomin Topdress gräsmattegödsel för cirka fyra kvadratmeter
    Toppdress ALGOMIN Friskare Gräsmatta 40L
    Produkten har ännu inte recenserats.
    pris — 89,90 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 2,25 kr per l
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Krysantemum i kruka med violetta blommor
    FloraSelf
    Krysantemum FLORASELF Chrysanthemum indicum ca 40-50cm krukstorlek Ø19cm
    Genomsnittligt betyg: 5 av 5 stjärnor. 1 Recension.
    pris — 89,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Webbköp ej möjligtKan ej reserveras
  • Rektangulär planteringslåda av plast
    2 varianter
    Elho
    Blomkruka ELHO Green Basics XXL 80x39x34cm antracit
    Genomsnittligt betyg: 4.4 av 5 stjärnor. 15 Recensioner.
    pris — 349,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Rektangulär planteringslåda av sten
    5 varianter
    Passion for Pottery
    Blomkruka PASSION FOR POTTERY Atlanta 50x20x40cm fiberglas svart
    Genomsnittligt betyg: 5 av 5 stjärnor. 1 Recension.
    pris — 499,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Rund rullbräda av trä med handtag och tre hjul
    Wagner System
    Blomvagn WAGNER System Maxigrip Ø38cm 300kg
    Genomsnittligt betyg: 5 av 5 stjärnor. 15 Recensioner.
    pris — 399,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Metallnätmatta med tillbehörsförpackning
    Hortus
    Spaljé HORTUS rionät 90x180cm
    Genomsnittligt betyg: 5 av 5 stjärnor. 1 Recension.
    pris — 479,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Köp på webbenKan ej reserveras
  • Säck med kogödselkompost från Hasselfors Garden, 40 liter, lämplig för ekologisk odling
    Hasselfors Garden
    Kogödselkompost HASSELFORS GARDEN 40L
    Produkten har ännu inte recenserats.
    pris — 89,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 2,23 kr per l
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Dekorativ insynsskyddsvägg med murgrönsblad för trädgården
    Skärmvägg Boston Ivy bambu/komposit/plast 180x90cm
    Genomsnittligt betyg: 5 av 5 stjärnor. 1 Recension.
    pris — 349,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Motsvarar 215,43 kr per m²
    Köp på webbenReservera & hämta
  • Airam LED-lampa med E14-sockel
    Växtlampa AIRAM 6,2W E14
    Genomsnittligt betyg: 4.8 av 5 stjärnor. 17 Recensioner.
    pris — 85,00 kr * Alla priser är inkl. moms och exkl. fraktkostnader. per st
    Köp på webbenReservera & hämta

Kategorier inom samma överkategori

Populära varumärken inom kategorin "Växter, krukor & odling"

Populärt sortiment inom kategorin "Växter, krukor & odling"

Ytterligare kategorier inom "Växter, krukor & odling"

upp