Bild 1 av 1

Kniv MORAKNIV Basic 511 kolstål 206mm
50,00 kr*/ st
- Utförande: Universalkniv
- Material blad: Kolstål
Hemleverans / Leverans till ombud
- Lev. tid ca. 1-3 arbetsdagar
HORNBACH Göteborg
Hämta i varuhuset (kostnadsfritt)
- Redo för upphämtning om 4 timmar
- 445 st i lager
- Verktyg, Gång 19
Artikeldetaljer
Hoppa över område
- ArtikeltypKniv
- UtförandeUniversalkniv
- AnvändningSkrapa, Skära, Skära, Vässa
- AnvändningsområdeBindtråd, Glaskeramikhäll, Filtar, Folie, Frigolit, Gummi, Isoleringsmaterial, Kabel, Kork, Linoleum, Läder, Matta, Papper, Platta material, Runda material, Trä, Tråd, Tyg
- Material bladKolstål
- Material handtagPlast
- Bladlängd91 mm
- Innehåll1 Styck
- EAN7391846015024
Beskrivning
Hoppa över område
Morakniv® Basic 511 med blad av kolstål är den nya generationens baskniv som vanligt tillverkad i Mora men nu förbättrad med ett nytt större slagtåligt skaft som passar ännu bättre i handen. Fingerskyddet har utvecklats för att optimera säkerheten. Knivbladet med en tjocklek på 2 mm har en perfekt balans mellan längd och bredd vilket ger användaren en bättre upplevelse vid användning. Kraftig slida av svart polypropen med möjlighet att hänga både i knapp och bälte. Bladlängd 91mm. Totallängd 206 mm. Kolstål är lätt att slipa men påverkas av våta korrosiva miljöer.
Produktsäkerhet
Ansvarig för produktsäkerhet se .
Ytterligare kategorier
Kundrecensioner
Hoppa över område
Då både varuhuskunder och webbshopskunder välkomnas att skriva produktrecensioner på Hornbach.se, presenteras recensioner både från kunder med en validerad webbshopsbeställning, men även från kunder som inte har verifierat att de har använt eller köpt produkterna.