Hemleverans / Leverans till ombud
HORNBACH Göteborg
- Kan beställas i ditt närmsta varuhus. Frakt och kringkostnader kan ev. tillkomma.
- Lev. tid ca. 8 arbetsdagar
Artikeldetaljer
Hoppa över område
- ArtikeltypPump
- UtförandePumpautomat
- Max tryckhöjd50 m
- Max kornstorlek1 mm
- Anslutning sugsida1 "
- Anslutning trycksida1" utv.
- Bredd26 cm
- Höjd34 cm
- EgenskaperStrömbrytare, Förfilter
- Självsughöjd8 m
- Nedsänkningsdjup0 m
- Material höljePlast
- SkyddsklassIPX4
- AnvändningsmiljöUtomhus, Inomhus
- Garanterad ljudeffektnivå (LWAg)79
- Ljudtrycksnivå (LpA)-
- Ljudeffektnivå (LWA)77
- InformationProgram för små mängder, Separat avtappningsplugg, Keramiktätning/dubbelt tätningssystem, läckagevarning + torrkörningssäkring
- RumTrädgård
- Tryck0 bar - 5 bar
- Effekt1 300 W
- AnvändningsområdeTrädgård
- Vikt13,3 kg
- AnvändningBevattning, Gårdsdränering
- Material löphjulPlast
- Flödesmängd5 000 l/h
- Kabellängd1,5 m
- Längd47 cm
- EAN4078500004541
Beskrivning
Hoppa över område
Spara pengar och skydda miljön: Den kompakta GARDENA Automatisk pump för hem och trädgård 5000/5 LCD gör detta möjligt, eftersom den kan användas med regn- eller brunnsvatten för trädgårdsbevattning, liksom för toaletter eller tvättmaskiner. Intelligent elektronik aktiverar den effektiva pumpen vid behov och stänger sedan av den igen automatiskt, vilket gör användningen av denna pump mycket bekväm och ekonomisk. Motorn på 1300 W pumpar upp till 5000 liter per timme vid ett maximalt tryck på 5,0 bar. Den integrerade backventilen gör pumpen snabb och enkel att använda, eftersom sugningen fungerar upp till ett djup på åtta meter på bara några sekunder. Den användarvänliga pumpen är lämplig för både stationär och mobil användning, eftersom den är särskilt lätt att transportera tack vare det ergonomiska bärhandtaget. Den här automatiska pumpen har naturligtvis många praktiska funktioner. Tack vare det integrerade programmet för låga vattenmängder är det t.ex. möjligt att problemfritt pumpa vid låga vattenbehov, t.ex. i moderna tvättmaskiner eller droppbevattningssystem. Automatisk pump för hem och trädgård 5000/5 LCD är tillverkad av högkvalitativa material och konstruerad i Tyskland och har en axel i rostfritt stål samt ett dubbelt keramiskt tätningssystem mellan motor och hydraulområde. Torrkörningsskyddet ökar hållbarheten eftersom det förhindrar skador på pumpen vid vattenbrist. Pumpens funktioner styrs via den innovativa MultiControl LC-displayen. Olika drifts- och säkerhetsindikatorer kan avläsas direkt på pumpen, medan det praktiska feldiagnostiksystemet ger omfattande textinformation om eventuella fel och hur de ska åtgärdas. Den intuitiva menynavigeringen och de många inställningsmöjligheterna gör pumpen särskilt enkel och säker att använda. Pumpens drift är mycket kraftfull och tyst tack vare användningen av högkvalitativa material: Vattnet pumpas effektivt till önskad plats av den underhållsfria kondensatormotorn med termisk överbelastningsbrytare via ett jetpumpsystem. Gummifötterna garanterar att den automatiska hem- och trädgårdspumpen står säkert samt att den är tyst och vibrationsfri. Vid påfyllning av pumpen är den stora påfyllningsöppningen till stor hjälp. Eventuell igensättning förhindras av ett finmaskigt filter med stor volym, det finns inget behov av ett externt förfilter. Den här tåliga pumpen är perfekt för trädgårdsbevattning, och tack vare det väderbeständiga höljet kan den stå ute under hela utomhussäsongen utan att skadas. Vattenavtappningsskruven tömmer tryckpumpen om det finns risk för frost. Pumpens höga kvalitet stöds av GARDENA med en garanti på 5 år efter registrering online på GARDENAs hemsida.
Produktsäkerhet
Ansvarig för produktsäkerhet se .
Ytterligare kategorier
Kundrecensioner
Hoppa över område
Då både varuhuskunder och webbshopskunder välkomnas att skriva produktrecensioner på Hornbach.se, presenteras recensioner både från kunder med en validerad webbshopsbeställning, men även från kunder som inte har verifierat att de har använt eller köpt produkterna.