Stämmer Göteborg som ditt valda varuhus?
Mina önskelistor 0 Varukorg
HORNBACH Göteborg Öppettider
Minelundsvägen 8
417 05 Göteborg

order-goteborg@hornbach.com
+46 31-7799 - 300
mån - fre: 06:00 - 20:00  
lör: 08:00 - 18:00  
sön: 09:00 - 18:00  
2025-06-20 09:00 - 14:00  
2025-06-21 stängd
Du skrev ut den här informationen den 2025-06-17 klockan 02:41. Observera att priserna på världsmarknaden och kortfristiga reaktioner kan göra att priserna ändras och därför kan avvika från din utskrift. Tack för din förståelse.
Bild 1 av 9
Kaindl

Laminatgolv KAINDL MasterFloor Aqua Ferrara Chillmont

269,00 kr*/ m²
(646,14 kr*/ Paket)
Vid köp av 48 Paket:
255,55 kr*/ m²
(613,83 kr*/ Paket)
Art.nr 10326564
  • Dekor/mönster: 1-stav
  • Yta: Skrovlig yta
  • Bruksklass: 32 - Offentlig miljö med normal nyttjandegrad
Läs mer
motsvarar
1 Paket
Hemleverans / Leverans till ombud
  •  
  • Lev. tid ca. 7 arbetsdagar
HORNBACH Göteborg
  • Kan beställas i ditt närmsta varuhus. Frakt och kringkostnader kan ev. tillkomma.
  • Lev. tid ca. 4 veckor

Önskar du ett varuprov? Prova först!

Provbit: Laminatgolv KAINDL MasterFloor Aqua Ferrara Chillmont
30,00 kr*/ st
  •  
  • Lev. tid ca. 1-3 arbetsdagar

Artikeldetaljer

Hoppa över område
  • Artikeltyp
    Laminat
  • Användning
    Golvbeläggning
  • Användningsområde
    Golv
  • Utseende
    Trä
  • Dekor/mönster
    1-stav
  • Färg
    Trä
  • Kulör
    Ek
  • Nyans
    Medel
  • Yta
    Skrovlig yta
  • Avfasningstyp
    Fog på fyra sidor
  • Läggningstyp
    Angle-Angle
  • Dimension (L x B x S)
    1 383 mm x 193 mm x 8 mm
  • Förpackningsinnehåll
    9 Styck
  • Ljudissolering
    Inte integrerad
  • Användning
    Kommersiellt, Privata bostäder
  • Bruksklass
    32 - Offentlig miljö med normal nyttjandegrad
  • Material stödplatta
    HDF låg svällning
  • Golvvärme
    Vattenburen
  • Egenskap
    Lämplig för golvvärme
  • Bildhänvisning
    Beroende på ljusförhållanden på produktfotot, olika bildskärmsinställningar och vilken typ av digital enhet du använder kan det hända att produktens färg inte återges exakt och avviker något från den verkliga färgen.
  • Värmemotstånd
    0,078 (m²K)/W
  • Dekorbeteckning
    Ferrara Chillmont
  • Serie
    Masterfloor
  • Lämplig för utrymmen med hög fuktbelastning, t.ex. hall, eller kök.
    Nej
  • Vikt
    15,84 kg
  • Läggningsanvisning
    Vänligen läs noggrant igenom bifogad läggningsanvisning innan läggning av golvet påbörjas.
  • Tjocklek
    8 mm
  • AKN
    UZNP
  • EAN
    2007007779555, 9006936075946

Beskrivning

Hoppa över område
Det stabila laminatgolvet 8.0 Ferrara Chillmont från KAINDL kan användas lika väl i privata utrymmen som i affärslokaler. Golvet har slitklass 32, vilket innebär är att det absolut klarar av måttlig trafik.

Produktegenskaper för laminatgolvet 8.0 Ferrara Chillmont från KAINDL

Eftersom laminatgolvet 8.0 Ferrara Chillmont har ovan nämnda slitklass kan det användas bland annat i kontor, kanslier, försäljningsutrymmen, restauranger, konferensrum och hotellrum. Golvet passar också mycket bra i alla typer av bostadsrum. Laminatgolvets stomme är tillverkad av låsvällande HDF. Kanterna är ytbehandlade. Varje planka har en fyrsidig fog. Golvet läggs enligt Angle-Angle-metoden, vilket är samma sak som det klassiska klickgolvet. Laminatgolvet går bra och smidigt att lägga med det här systemet och är därför ett utmärkt val. Sammanfogningen sker genom att not och fjäder sätts snett in i varandra. Foga alltid först samman kortändorna på plankorna i en rad.

I nästa steg fortsätter du med att foga samman långsidan av plankorna med första radens plankor. Golvet levereras med mönster av lantligt plankgolv i trälook. Plankornas färg ligger i det mittersta färgspektrumet för färgtonen ek. Ferrara Chillmont passar därför extra bra i ett hemtrevligt bostads- eller arbetsrum. Den skrovliga ytan bidrar till en extra varm känsla. Laminatgolvet 8.0 Ferrara Chillmont klarar sig utan stegljudsisolering. Ändå orsakar golvet inte särskilt mycket ljud när man går på det. En förpackning laminatgolv innehåller nio plankor. Varje planka är 1383 mm lång, 193 mm bred och 8 mm tjock. Om du vill kombinera laminatgolvet med golvvärme så är detta möjligt utan begränsningar. Kravet är dock att det handlar om vattenburen golvvärme.

Du lägger laminatgolvet 8.0 Ferrara Chillmont från KAINDL med bara några få handgrepp, även om du inte har någon eller bara lite erfarenhet av att lägga laminatgolv. Den 8 mm tjocka stommen i plankorna är lågsvällande och stabila. Plankan absorberar ljud även utan stegljudsisolering. Laminatgolvet kan användas med vattenburen golvvärme utan begränsningar.

På laminatgolvet 8.0 Ferrara Chillmont kan danslystna till och med dansa vals, det robusta laminatgolvet påverkas inte.

Produktsäkerhet

Ansvarig för produktsäkerhet se .

Kundrecensioner

Hoppa över område

Då både varuhuskunder och webbshopskunder välkomnas att skriva produktrecensioner på Hornbach.se, presenteras recensioner både från kunder med en validerad webbshopsbeställning, men även från kunder som inte har verifierat att de har använt eller köpt produkterna.

upp