Planteringsjord RÖLUNDA Plantjord Björka 50L
- Användning: Plantering, Markförbättring
- Passar till: Barrträd, Bärbuskar, Blomlökar, Grönväxt, Grönsaker, Frukter, Frukt, Blommande växt, Klängväxter, Kryddväxter, Rabattväxter
- Innehåll: 50 l
- Lev. tid ca. 2-4 arbetsdagar
- Redo för upphämtning om 4 timmar
- 300 st i lager
- Trädgård
Artikeldetaljer
- ArtikeltypJord
- Passar tillBarrträd, Bärbuskar, Blomlökar, Grönväxt, Grönsaker, Frukter, Frukt, Blommande växt, Klängväxter, Kryddväxter, Rabattväxter
- AnvändningsområdeKöksträdgård, Prydnadsträdgård
- AnvändningPlantering, Markförbättring
- Innehåll50 l
- FörpackningsenhetSäck
- TorvinnehållTorvhaltig
- EAN7391290681660
Beskrivning
Denna planteringsjord är framtagen för att ge växter goda förutsättningar vid plantering utomhus. Den fungerar både vid nyplantering och när du vill förbättra befintlig jord, och passar bra i både köksträdgård och prydnadsträdgård.
Planteringsjord Rölunda Björka 50L
Plantjord Björka från Rölunda är en allsidig planteringsjord anpassad för normalt krävande växter. Jorden kan användas till många olika typer av planteringar och är ett praktiskt val för dig som vill ha en jord som fungerar till det mesta i trädgården. Den lämpar sig väl för såväl blommor och grönsaker som buskar och fruktväxter.
Egenskaper:
• Volym: 50 liter
• Typ: planteringsjord
• Användning: plantering och markförbättring
• Användningsområde: trädgård
• Passar för: blommor, grönsaker, buskar, frukt och bär
Sammanfattningsvis: en mångsidig planteringsjord som är enkel att använda och passar för många olika växter och planteringsbehov i trädgården.
Produktsäkerhet
Ansvarig för produktsäkerhet se .
Kundrecensioner
Då både varuhuskunder och webbshopskunder välkomnas att skriva produktrecensioner på Hornbach.se, presenteras recensioner både från kunder med en validerad webbshopsbeställning, men även från kunder som inte har verifierat att de har använt eller köpt produkterna.